๐ฑ Spesifikasi Lengkap Xiaomi 12 Pro Kamera 50MP Baterai 4600mAh
๐ฐ Estimasi Harga: โฌโ232.58 / ยฃโ279.99
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA – China | |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 – International |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78, 79 SA/NSA – International |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2021, December 28 |
| Status | Available. Released 2021, December 31 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 163.6 x 74.6 x 8.2 mm (6.44 x 2.94 x 0.32 in) |
| Weight | 204 g or 205 g (7.20 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1500 nits (peak) |
| Size | 6.73 inches, 109.4 cm 2 (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~521 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| UFS 3.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.28″, 1.22ยตm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/1.9, 48mm (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 50 MP, f/2.2, 115ห (ultrawide) |
| Features | Color spectrum sensor, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps (HDR), 4K@30/60fps (HDR10+), 1080p@30/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 0.7ยตm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps, 720p@120fps, HDR10+ |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio Tuned by Harman Kardon Snapdragon Sound | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 or 6e (market dependent), dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Virtual Proximity Sensing | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4600 mAh |
| Charging | 120W wired, PD3.0, QC4, 100% in 18 min 50W wireless, 100% in 42 min 10W reverse wireless |
| ๐น MISC | |
| Colors | Gray, Blue, Purple, Green |
| Models | 2201122C, 2201122G |
| SAR | 1.09 W/kg (head) ย ย 1.05 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.60 W/kg (head) ย ย 1.00 W/kg (body) |
| Price | โฌโ232.58 / ยฃโ279.99 |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 985226 (v9) GeekBench: 3682 (v5.1) GFXBench: 46fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 1050 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -29.5 LUFS (Average) |
| Battery (old) | Endurance rating 74h |