๐ฑ Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy A02 Kamera 13MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 100 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2021, January 27 |
| Status | Available. Released 2021, January 27 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 164 x 75.9 x 9.1 mm (6.46 x 2.99 x 0.36 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | PLS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm 2 (~81.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 10, upgradable to Android 11, One UI Core 3.1 |
| Chipset | Mediatek MT6739W (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/1.9, (wide), AF 2 MP (macro) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| Virtual proximity sensing | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Models | SM-A022F, SM-A022F/DS, SM-A022M, SM-A022M/DS, SM-A022G, SM-A022G/DS |
| SAR EU | 0.65 W/kg (head) ย ย 1.71 W/kg (body) |
| Price | About 100 EUR |