๐ฑ Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy A32 5G Kamera 48MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: $โ95.99 / โฌโ119.75 / ยฃโ79.90
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 25, 41, 66, 71 SA/NSA/Sub6 – SM-A326U | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat16 1024/75 Mbps, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2021, January 13 |
| Status | Available. Released 2021, January 22 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 164.2 x 76.1 x 9.1 mm (6.46 x 3.00 x 0.36 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | TFT LCD, 60Hz (International), 90Hz (SM-A326U, SM-326DL only) |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm 2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13, One UI 5 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 720 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8ยตm, PDAF 8 MP, f/2.2, 123ห, (ultrawide), 1/4.0″, 1.12ยตm 5 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1″, 1.12ยตm |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Virtual proximity sensing | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Awesome Black, Awesome White, Awesome Blue, Awesome Violet |
| Models | SM-A326B, SM-A326B/DS, SM-A326BR/DS, SM-A326BR, SM-A326U, SM-A326W, SM-A326U1, SM-A326K, SCG08, SM-S326DL |
| SAR EU | 0.33 W/kg (head) ย ย 1.08 W/kg (body) |
| Price | $โ95.99 / โฌโ119.75 / ยฃโ79.90 |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 226561 (v8) GeekBench: 1673 (v5.1) |
| Display | 1490:1 contrast ratio, 497 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -28.5 LUFS (Average) |
| Battery (old) | Endurance rating 123h |