📱 Spesifikasi Lengkap Samsung Gear S3 frontier Kamera N/A Baterai 380mAh
💰 Estimasi Harga: About 210 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2016, August. Released 2016, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 49 x 46 x 12.9 mm (1.93 x 1.81 x 0.51 in) |
| Weight | 63 g (2.22 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), stainless steel 316L frame |
| SIM | No |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Compatible with standard 22mm straps | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 1.3 inches |
| Resolution | 360 x 360 pixels (~278 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass SR+ |
| Rotating bezel | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Tizen OS 5.5 |
| Chipset | Exynos 7 Dual 7270 (14 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | No |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer |
| S-Voice natural language commands and dictation Samsung Pay | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 380 mAh, non-removable |
| Charging | Wireless (Qi) |
| Stand-by | Up to 72 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Silver |
| Price | About 210 EUR |