๐ฑ Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy Note7 (USA) Kamera 12MP Baterai 3500mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 760 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1xEV-DO / TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2016, August. Released 2016, August |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 153.5 x 73.9 x 7.9 mm (6.04 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED, HDR10 |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm 2 (~79.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2×2.15 GHz Kryo & 2×1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.55″, 1.4ยตm, dual pixel PDAF, OIS |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@240fps, stereo sound rec., HDR, gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Dual | 5 MP, f/1.7, 22mm (wide) 2 MP (dedicated iris scanner camera) |
| Features | HDR |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz audio | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Iris scanner, fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
| ANT+ S-Voice natural language commands and dictation Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3500 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired, QC2 Wireless |
| Talk time | Up to 38 h (3G) |
| Music play | Up to 60 h |
| ๐น MISC | |
| Colors | Blue Coral, Silver Titanium, Black Onyx |
| Models | SM-N930V, SM-N930A, SM-N930P, SM-N930T, SM-N930R4, SM-N930W8, SM-N930F, SM-N930G, SM-N930S |
| SAR | 0.65 W/kg (head) ย ย 1.59 W/kg (body) |
| Price | About 760 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | Basemark OS II 2.0: 2432 Basemark X: 33520 |
| Display | Contrast ratio: Infinite (nominal), 4.247 (sunlight) |
| Loudspeaker | Voice 69dB / Noise 69dB / Ring 72dB |
| Battery (old) | Endurance rating 81h |