๐ฑ Spesifikasi Lengkap Oppo Find N3 Flip Kamera 50MP Baterai 4300mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 1200 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 1, 3, 5, 8, 12, 28, 38, 41, 66, 77, 78, 79 SA/NSA – China | |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 – International |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA – International |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2023, August 29 |
| Status | Available. Released 2023, September 08 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 166.4 x 75.8 x 7.8 mm Folded: 85.5 x 75.8 x 16.5 mm |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Build | Plastic front (unfolded), glass back (unfolded), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IPX4 splash resistant | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1600 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 108.0 cm 2 (~85.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~403 ppi density) |
| Cover display: AMOLED, Corning Gorilla Glass Victus 3.26 inches, 382 x 720 pixels, 250 ppi 800 nits (HBM), 900 nits (peak) | |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 13, up to 4 major Android upgrades, ColorOS 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9200 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.05 GHz Cortex-X3 & 3×2.85 GHz Cortex-A715 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Immortalis-G715 MC11 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| UFS 4.0 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0ยตm, multi-directional PDAF, OIS 32 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), 2x optical zoom, PDAF 48 MP, f/2.2, 14mm, 114ห (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/240fps; gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74″, 0.8ยตm, AF |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30; gyro-EIS |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct – International Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct – China only |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4300 mAh |
| Charging | 44W wired, 50% in 23 min Reverse wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Cream Gold, Misty Pink, Sleek Black |
| Models | PHT110, CPH2519 |
| Price | About 1200 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 949796 (v9), 1040608 (v10) GeekBench: 3924 (v5.5), 4601 (v6.0) GFXBench: 60fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 939 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -24.8 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 12:58h |
| Battery (old) | Endurance rating 92h |