📱 Spesifikasi Lengkap vivo S19 Kamera 50MP Baterai 6000mAh
💰 Estimasi Harga: About 320 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 | |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2024, May 30 |
| Status | Available. Released 2024, May 30 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 163.6 x 75.7 x 7.2 mm (6.44 x 2.98 x 0.28 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP64 dust tight and water resistant (water splashes) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 4500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm 2 (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~453 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 14, OriginOS 4 |
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.63 GHz Cortex-A715 & 3×2.4 GHz Cortex-A715 & 4×1.8GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| UFS 2.2 – 8GB RAM UFS 3.1 – 12/16GB RAM | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56″, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 106˚ (ultrawide) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, OIS |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), AF |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion 6000 mAh |
| Charging | 80W wired, PD Reverse wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Gray, Peach, Light Blue |
| Models | V2364A |
| Price | About 320 EUR |