📱 Spesifikasi Lengkap vivo iQOO Pad2 Kamera 8MP Baterai 10000mAh
💰 Estimasi Harga: About 320 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2024, May 31 |
| Status | Available. Released 2024, June 04 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 266.4 x 192 x 6.6 mm (10.49 x 7.56 x 0.26 in) |
| Weight | 589 g (1.30 lb) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | No |
| Stylus support | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 144Hz, HDR10, 600 nits (peak) |
| Size | 12.1 inches, 444.4 cm 2 (~86.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1968 x 2800 pixels (~283 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 14, OriginOS 4 |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-X4 & 4×2.8 GHz Cortex-A720 & 3×2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| UFS 4.0 UFS 3.1 – 128GB only | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (6 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | Unspecified |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, magnetic connector |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only) |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 10000 mAh |
| Charging | 44W wired, PD 5W reverse wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Gray, Blue, Silver |
| Price | About 320 EUR |