๐ฑ Spesifikasi Lengkap vivo S18e Kamera 50MP Baterai 4800mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 270 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1x | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2023, December 14 |
| Status | Available. Released 2023, January 13 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 162.4 x 74.9 x 7.7 mm (6.39 x 2.95 x 0.30 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP54 dust protected and water resistant (water splashes) | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 120Hz, 1800 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm 2 (~88.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 14, OriginOS 4 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7200 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.8 GHz Cortex-A715 & 6x Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95″, 0.65ยตm, PDAF, OIS Auxiliary lens |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | 4800 mAh |
| Charging | 80W wired, PD Reverse wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, Purple, Silver |
| Models | V2334A |
| Price | About 270 EUR |