📱 Spesifikasi Lengkap Oppo A59 Kamera 13MP Baterai 5000mAh
💰 Estimasi Harga: About 160 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2023, December 22 |
| Status | Available. Released 2023, December 25 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 8.1 mm thickness |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP54 dust protected and water resistant (water splashes) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm 2 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 13, upgradable to Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.2, 25mm (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 27mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | Unspecified |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 33W wired, 52% in 30 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Silk Gold, Starry Black |
| Models | CPH2617 |
| Price | About 160 EUR |