📱 Spesifikasi Lengkap Apple iPad Wi-Fi Kamera N/A Baterai 6600mAh
💰 Estimasi Harga: About 310 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2010, January. Released 2010, March |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 242.8 x 189.7 x 13.4 mm (9.56 x 7.47 x 0.53 in) |
| Weight | 680 g (1.50 lb) |
| SIM | No |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm 2 (~63.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~132 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | iOS 4, upgradable to iOS 5.1.1 |
| Chipset | Apple A4 (45 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX535 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 256MB RAM, 32GB 256MB RAM, 64GB 256MB RAM |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | HTML (Safari) |
| MP3/WAV player MP4/H.264 player Document viewer | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 6600 mAh battery (24.8 Wh) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Silver |
| Models | iPad1,1 |
| Price | About 310 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 776:1 (nominal) |