📱 Spesifikasi Lengkap Motorola QUENCH Kamera 5MP Baterai 1420mAh
💰 Estimasi Harga: About 100 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 – American version | |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2010, February. Released 2010, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 116.8 x 60 x 12.4 mm (4.60 x 2.36 x 0.49 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Capacitive trackpad | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 3.1 inches, 28.6 cm 2 (~40.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~186 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| MOTOBLUR UI with Live Widgets | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 1.5 (Cupcake), upgradable to 2.1 (Eclair) in USA |
| Chipset | Qualcomm MSM7201A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | CIF@25fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML |
| MP3/WMA/WAV/eAAC+ player MP4/H.263 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Po 1420 mAh battery |
| Stand-by | Up to 500 h (2G) / Up to 450 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h 30 min (2G) / Up to 6 h 40 min (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White, Licorice, Purple |
| Models | MB501 |
| SAR | 0.96 W/kg (head) 1.16 W/kg (body) |
| Price | About 100 EUR |