📱 Spesifikasi Lengkap Doogee S88 Plus Kamera 48MP Baterai 10000mAh
💰 Estimasi Harga: About 280 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 40, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2021, January 26 |
| Status | Available. Released 2021, February |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 171.6 x 85.5 x 18.7 mm (6.76 x 3.37 x 0.74 in) |
| Weight | 372 g (13.12 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 30m for 90 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm 2 (~66.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 10 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P70 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.1 GHz Cortex-A73 & 4×2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, (telephoto) 8 MP, f/2.4, 130˚, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 10000 mAh |
| Charging | 24W wired 10W wireless 5W Reverse wireless |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Orange, Green |
| Price | About 280 EUR |