📱 Spesifikasi Lengkap Doogee N40 Pro Kamera 20MP Baterai 6380mAh
💰 Estimasi Harga: About 190 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2021, July 06 |
| Status | Available. Released 2021, July 26 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 165.2 x 75.7 x 9.9 mm (6.50 x 2.98 x 0.39 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm 2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A73 & 4×2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Quad | 20 MP, f/2.2, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) 8 MP, f/2.2, (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 720p |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Unspecified |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 6380 mAh |
| Charging | 24W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Blue, Brown, Green |
| Price | About 190 EUR |