📱 Spesifikasi Lengkap Doogee S35 Kamera 13MP Baterai 4350mAh
💰 Estimasi Harga: About 120 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2021, July 27 |
| Status | Available. Released 2021, August |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 153.4 x 82.9 x 15.7 mm (6.04 x 3.26 x 0.62 in) |
| Weight | 260 g (9.17 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~54.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Mediatek MT6761D Helio A20 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, f/2.2, (wide), AF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.8, (wide) |
| Video | Yes |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 4350 mAh |
| Charging | 10W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Orange, Red |
| Price | About 120 EUR |