📱 Spesifikasi Lengkap LG Watch Style Kamera N/A Baterai 240mAh
💰 Estimasi Harga: About 150 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2017, February. Released 2017, February |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 42.3 x 45.7 x 10.8 mm (1.67 x 1.80 x 0.43 in) |
| Weight | 46 g (1.62 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), stainless steel 316L frame |
| SIM | No |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | P-OLED |
| Size | 1.2 inches |
| Resolution | 360 x 360 pixels (~299 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android Wear OS 2.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8909W Snapdragon Wear 2100 |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, LE |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| MP3 player Photo viewer Voice dial/commands | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 240 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Silver, Titanium, Rose Gold |
| Price | About 150 EUR |