๐ฑ Spesifikasi Lengkap LG X power2 Kamera 13MP Baterai 4500mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 180 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2017, February. Released 2017, June |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 154.7 x 78.1 x 8.4 mm (6.09 x 3.07 x 0.33 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Single SIM or Dual SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6750 Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) – M320G |
| CPU | Octa-core (4×1.5 GHz Cortex-A53 & 4×1.0 GHz Cortex-A53) Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T860MP2 Adreno 308 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM, 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, 1/3.1″, 1.12ยตm, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps or 720p@30fps (M320G) |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, 1/5.0″, 1.12ยตm |
| Features | LED flash |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 4500 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC2 (market dependent) |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black Titan, Shiny Titan, Shiny Gold, Shiny Blue |
| Models | M320, SP320, M327, M322, M320G, US601 |
| Price | About 180 EUR |