๐ฑ Spesifikasi Lengkap LG G4 Dual Kamera 16MP Baterai 3000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 280 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – H818N |
| TD-SCDMA – H818N | |
| 4G bands | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 – H818N |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2015, May. Released 2015, May |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 149 x 76.2 x 9.8 mm (5.87 x 3.00 x 0.39 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~73.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow), LG Optimus UX UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (20 nm) |
| CPU | Hexa-core (4×1.4 GHz Cortex-A53 & 2×1.8 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 418 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.6″, 1.12ยตm, 3-axis OIS |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@60fps, HDR, stereo sound rec. |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort 4K), OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, removable |
| Charging | 18W wired, QC2 Wireless (Qi) (optional) |
| Stand-by | Up to 240 h (2G) / Up to 240 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| ๐น MISC | |
| Colors | Grey, White, Gold, Leather Black, Leather Brown, Leather Red |
| Models | H818, H818N |
| Price | About 280 EUR |