📱 Spesifikasi Lengkap LG G Stylo Kamera 8MP Baterai 3000mAh
💰 Estimasi Harga: About 180 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 1, 2, 4, 5, 25, 26, 41 – LS770 (Sprint) | |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 2, 4, 5, 12, 25, 26, 41 – LS770 (Boost Mobile) |
| Speed | HSPA (roaming, voice only), LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, May. Released 2015, May |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 154.4 x 79.3 x 9.4 mm (6.08 x 3.12 x 0.37 in) |
| Weight | 165.9 g (5.86 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Stylus | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm 2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4 |
| Features | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes (operator dependent) |
| Radio | FM radio (operator dependent) |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Models | LGMS631, LGLS770, H634, F560K |
| Price | About 180 EUR |