📱 Spesifikasi Lengkap LG G Pad II 10.1 Kamera 5MP Baterai 7400mAh
💰 Estimasi Harga: About 250 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, August. Released 2015, September |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 254.3 x 161.1 x 7.8 mm (10.01 x 6.34 x 0.31 in) |
| Weight | 489 g (1.08 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm 2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.26 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | To be confirmed |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Yes |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 7400 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Brilliant Bronze |
| Price | About 250 EUR |