📱 Spesifikasi Lengkap LG G Pad II 8.0 LTE Kamera 5MP Baterai 4200mAh
💰 Estimasi Harga: About 300 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, August. Released 2015, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 210.8 x 124.2 x 9 mm (8.30 x 4.89 x 0.35 in) |
| Weight | 347 g (12.24 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Stylus | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm 2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 1.5GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 4200 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 300 EUR |