📱 Spesifikasi Lengkap LG G Vista 2 Kamera 13MP Baterai 3000mAh
💰 Estimasi Harga: About 190 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 – AT&T |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 29, 30 – AT&T |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, October. Released 2015, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 154.4 x 79.8 x 9.7 mm (6.08 x 3.14 x 0.38 in) |
| Weight | 169.8 g (5.96 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Stylus | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm 2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.5 GHz Cortex-A53 & 4×1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, OIS |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 648 h (3G) |
| Talk time | Up to 18 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Metallic Black |
| Models | H740 |
| Price | About 190 EUR |