📱 Spesifikasi Lengkap LG Watch Urbane W150 Kamera N/A Baterai 410mAh
💰 Estimasi Harga: About 240 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, October. Released 2015, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 45.5 x 52.2 x 10.9 mm (1.79 x 2.06 x 0.43 in) |
| Weight | 66.5 g (2.36 oz) |
| Build | Glass front, stainless steel frame |
| SIM | No |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Compatible with standard 22mm straps | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | P-OLED |
| Size | 1.3 inches |
| Resolution | 320 x 320 pixels (~245 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android Wear OS 2.1 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.1, LE |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, heart rate |
| MP3 player Photo viewer Voice dial/commands | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 410 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Silver, Gold |
| SAR EU | 0.02 W/kg (head) 0.39 W/kg (body) |
| Price | About 240 EUR |