📱 Spesifikasi Lengkap LG Optimus L5 Dual E615 Kamera 5MP Baterai 1540mAh
💰 Estimasi Harga: About 110 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 118.3 x 66.5 x 9.5 mm (4.66 x 2.62 x 0.37 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.0 inches, 47.6 cm 2 (~60.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~144 ppi density) |
| Optimus UI v3.0 | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM7225A Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (2.6GB user available), 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| MP4/DivX/Xvid/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Document viewer Organizer Voice memo/dial Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1540 mAh battery |
| Stand-by | Up to 600 h |
| Talk time | Up to 10 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| SAR EU | 0.75 W/kg (head) 0.53 W/kg (body) |
| Price | About 110 EUR |