📱 Spesifikasi Lengkap LG Splendor US730 Kamera 5MP Baterai 1700mAh
💰 Estimasi Harga: About 120 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, September. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 125 x 67 x 9 mm (4.92 x 2.64 x 0.35 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm 2 (~62.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| DivX/Xvid/MP4/H.264/WMV player MP3/WAV/WMA/eAAC+ player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 9 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 120 EUR |