📱 Spesifikasi Lengkap LG Optimus G E970 Kamera 8MP Baterai 2100mAh
💰 Estimasi Harga: About 250 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 4, 17 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, September. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 130.8 x 71.6 x 8.4 mm (5.15 x 2.82 x 0.33 in) |
| Weight | 147.1 g (5.19 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | True HD-IPS + LCD |
| Size | 4.7 inches, 62.9 cm 2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1280 pixels, 5:3 ratio (~318 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| LG Optimus UI v3.0 | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot), 16 GB included |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, S-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| MP4/H.264/WMV/DviX player MP3/WMA/WAV/FLAC/eAAC+ player Photo viewer/editor Document viewer/editor | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 2100 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 324 h |
| Talk time | Up to 10 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.67 W/kg (head) 1.22 W/kg (body) |
| Price | About 250 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 1438:1 (nominal) / 1.753:1 (sunlight) |
| Audio quality | Noise -82.5dB / Crosstalk -81.6dB |