📱 Spesifikasi Lengkap LG Optimus G LS970 Kamera 13MP Baterai 2100mAh
💰 Estimasi Harga: About 480 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| HSDPA 850 / 1900 | |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 25 |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, LTE, HSPA |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, October. Released 2012, Q4 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 131.9 x 68.9 x 8.5 mm (5.19 x 2.71 x 0.33 in) |
| Weight | 144.9 g (5.08 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | True HD-IPS + LCD |
| Size | 4.7 inches, 62.9 cm 2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1280 pixels, 5:3 ratio (~318 ppi density) |
| LG Optimus UI v3.0 | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S4 |
| CPU | Qualcomm APQ8064 |
| GPU | Adreno 320 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| MP4/H.264/WMV/DviX player MP3/WMA/WAV/FLAC/eAAC+ player Photo viewer/editor Document viewer/editor Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 2100 mAh battery |
| Talk time | Up to 13 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.26 W/kg (head) 1.27 W/kg (body) |
| Price | About 480 EUR |