📱 Spesifikasi Lengkap LG Optimus L9 P769 Kamera 5MP Baterai 2150mAh
💰 Estimasi Harga: About 170 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, October. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 127.8 x 68.8 x 9.1 mm (5.03 x 2.71 x 0.36 in) |
| Weight | 119.1 g (4.20 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm 2 (~63.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| DivX/Xvid/MP4/H.264/WMV player MP3/WAV/WMA/eAAC+ player Document editor Photo viewer/editor | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2150 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 672 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White, Black |
| SAR | 0.70 W/kg (head) 1.25 W/kg (body) |
| Price | About 170 EUR |