📱 Spesifikasi Lengkap LG Optimus L1 II E410 Kamera 2MP Baterai 1540mAh
💰 Estimasi Harga: About 60 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 102.9 x 59.2 x 12.2 mm (4.05 x 2.33 x 0.48 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.0 inches, 27.9 cm 2 (~45.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM7225A-AB Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (1.6GB user available), 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | 480p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1540 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | E420 |
| SAR EU | 0.63 W/kg (head) 0.52 W/kg (body) |
| Price | About 60 EUR |