📱 Spesifikasi Lengkap LG Optimus Vu II Kamera 8MP Baterai 2150mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, February |
| Status | Cancelled |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 132.2 x 85.6 x 9.4 mm (5.20 x 3.37 x 0.37 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | HD-IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 77.4 cm 2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~256 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2150 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White, Pink |