๐ฑ Spesifikasi Lengkap HTC Desire 626 Kamera 13MP Baterai 2000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 180 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 28 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2014, February. Released 2015, March |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 146.9 x 70.9 x 8.2 mm (5.78 x 2.79 x 0.32 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6752 Qualcomm Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 Adreno 306 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 800 h (2G) / Up to 761 h (3G) |
| Talk time | Up to 20 h 30 min (2G) / Up to 30 h (3G) |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Desire 626 dual sim, D626q, Desire 626, D626ph, D626x, D626w |
| Price | About 180 EUR |