📱 Spesifikasi Lengkap HTC One SV CDMA Kamera 5MP Baterai 1800mAh
💰 Estimasi Harga: About 180 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 2, 4, 12 – Boost Mobile |
| 25 – Sprint | |
| Speed | LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, December |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 128 x 66.9 x 9.2 mm (5.04 x 2.63 x 0.36 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm 2 (~61.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), Sense UI |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.6 MP |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Beats Audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 180 EUR |