📱 Spesifikasi Lengkap HTC Desire SV Kamera 8MP Baterai 1620mAh
💰 Estimasi Harga: About 270 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 129.7 x 67.9 x 10.7 mm (5.11 x 2.67 x 0.42 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm 2 (~59.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Beats Audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Dropbox (25 GB cloud storage) MP4/H.264/WMV player MP3/eAAC+/WMA/WAV player Document viewer Photo viewer/editor | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1620 mAh, removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Radical Yellow, Stealth Black |
| SAR | 0.64 W/kg (head) 0.69 W/kg (body) |
| Price | About 270 EUR |