๐ฑ Spesifikasi Lengkap HTC Desire 500 Kamera 8MP Baterai 1800mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 180 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2013, August. Released 2013, September |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 131.8 x 66.9 x 9.9 mm, 87.3 cc (5.19 x 2.63 x 0.39 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm 2 (~59.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), Sense UI 5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8225Q Snapdragon S4 Play |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, 1/3.2″, 1.4ยตm, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.6 MP |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 435 h (3G) |
| Talk time | Up to 12 h 6 min (3G) |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, Silver |
| SAR | 0.50 W/kg (head) ย ย 0.72 W/kg (body) |
| Price | About 180 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 1198:1 (nominal) / 2.129:1 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 60dB / Noise 62dB / Ring 75dB |
| Audio quality | Noise -88.0dB / Crosstalk -87.9dB |
| Battery (old) | Endurance rating 47h |