📱 Spesifikasi Lengkap Honor 3 Kamera 13MP Baterai 2150mAh
💰 Estimasi Harga: About 230 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, August. Released 2013, August |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 133 x 67.2 x 9.9 mm (5.24 x 2.65 x 0.39 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| IP57 dust/water resistant (up to 1m. and 30 min) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm 2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), EMUI 1.6 |
| Chipset | Huawei K3V2E |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2150 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 541 h |
| Talk time | Up to 13 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 230 EUR |