๐ฑ Spesifikasi Lengkap HTC One (E8) Kamera 13MP Baterai 2600mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 420 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3, 7, 38, 39, 40, 41 – Hong Kong | |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 28 – SEA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2014, June. Released 2014, June |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 146.4 x 70.7 x 9.9 mm (5.76 x 2.78 x 0.39 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.1 (Marshmallow), Sense UI 7 |
| Chipset | Qualcomm MSM8975AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 2600 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC2 |
| Stand-by | Up to 504 h (3G) |
| Talk time | Up to 26 h 40 min (3G) |
| ๐น MISC | |
| Colors | White, red, black |
| Models | M8Sw |
| SAR | 0.76 W/kg (head) ย ย 0.32 W/kg (body) |
| Price | About 420 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 1208:1 (nominal), 2.185 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 65dB / Noise 65dB / Ring 75dB |
| Audio quality | Noise -94.9dB / Crosstalk -90.6dB |
| Battery (old) | Endurance rating 77h |