📱 Spesifikasi Lengkap LG G Watch W100 Kamera N/A Baterai 400mAh
💰 Estimasi Harga: About 90 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, June. Released 2014, June |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 46.5 x 37.9 x 10 mm (1.83 x 1.49 x 0.39 in) |
| Weight | 63 g (2.22 oz) |
| SIM | No |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Compatible with standard 22mm straps | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 1.65 inches |
| Resolution | 280 x 280 pixels (~240 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android Wear OS |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| MP3 player Photo viewer Voice dial/commands | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 400 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black Titan, White Gold |
| Price | About 90 EUR |