๐ฑ Spesifikasi Lengkap HTC One (M8) for Windows Kamera 4MP Baterai 2600mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 300 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – EMEA |
| 2, 4, 5, 7, 17 – AT&T | |
| 4G bands | 3, 7, 8, 20 – EMEA |
| Speed | HSPA 42.2/21.1(AT&T)/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2014, August. Released 2014, November |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 146.4 x 70.6 x 9.4 mm (5.76 x 2.78 x 0.37 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | To be confirmed |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3.0″, 2ยตm, AF Auxiliary lens |
| Features | HDR, panorama, dual-LED dual-tone flash |
| Video | 1080p@60fps, 720p@60fps, HDR, stereo sound rec. |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2600 mAh, non-removable |
| ๐น MISC | |
| Colors | Gunmetal Gray |
| Price | About 300 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | Basemark X: 11892 |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 66dB / Noise 66dB / Ring 75dB |
| Battery (old) | Endurance rating 79h |