📱 Spesifikasi Lengkap HTC Butterfly 2 Kamera 13MP Baterai 2700mAh
💰 Estimasi Harga: About 250 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, August. Released 2014, September |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 145.4 x 70.2 x 10 mm (5.72 x 2.76 x 0.39 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| IPX7 water resistant up to 1 meter and 30 minutes | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~67.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 2700 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC2 |
| Stand-by | Up to 643 h (3G) |
| Talk time | Up to 24 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Blue, Red, White |
| Models | B810x |
| Price | About 250 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Performance | Basemark X: 12302 |
| Camera | Photo / Video |
| Battery (old) | Endurance rating 66h |