📱 Spesifikasi Lengkap HTC Trophy Kamera 5MP Baterai 1300mAh
💰 Estimasi Harga: About 90 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| HSDPA 2100 | |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011, May. Released 2011, May |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 119 x 61 x 12 mm (4.69 x 2.40 x 0.47 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm 2 (~56.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 7 |
| Chipset | Qualcomm QSD8650 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 576MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@24fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS; Bing Maps |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Browser | HTML |
| MP3/AAC+/WAV/WMA9 player MP4/WMV9 player Organizer Document viewer/editor Facebook integration Voice memo/dial Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 286 h |
| Talk time | Up to 4 h 50 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.48 W/kg (head) |
| Price | About 90 EUR |