📱 Spesifikasi Lengkap HTC Raider 4G Kamera 8MP Baterai 1620mAh
💰 Estimasi Harga: About 230 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| HSDPA 2100 | |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 4, 17 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011, September. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 128 x 67 x 11.2 mm (5.04 x 2.64 x 0.44 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm 2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich), Sense UI |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS / SIRIUS Satellite Radio |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| MP4/H.264/WMV player MP3/WAV/eAAC+/WMA player Organizer Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input (Swype) | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1620 mAh battery |
| Stand-by | Up to 293 h (2G) / Up to 248 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h 40 min (2G) / Up to 5 h 20 min (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 230 EUR |