📱 Spesifikasi Lengkap HTC Hero S Kamera 5MP Baterai 1520mAh
💰 Estimasi Harga: About 160 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| HSDPA | |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011, September. Released Exp. release 2011, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 115 x 60 x 12 mm (4.53 x 2.36 x 0.47 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | S-LCD |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm 2 (~63.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~275 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread), Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.2 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| MP3/AAC+/WAV player MP4/H.264 player Organizer Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1520 mAh battery |
| Stand-by | Up to 456 h |
| Talk time | Up to 7 h 20 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.80 W/kg (head) |
| Price | About 160 EUR |