📱 Spesifikasi Lengkap HTC Vivid Kamera 8MP Baterai 1620mAh
💰 Estimasi Harga: About 160 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 4, 17 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011, October. Released 2011, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 128.8 x 67.1 x 11.2 mm (5.07 x 2.64 x 0.44 in) |
| Weight | 176.9 g (6.21 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | S-LCD, 256K colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm 2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich), Sense UI |
| Chipset | Qualcomm APQ8060 Snapdragon S3 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| MP3/AAC+/WAV/WMA player MP4/H.264/WMV player Organizer Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1620 mAh battery |
| Stand-by | Up to 288 h |
| Talk time | Up to 7 h 40 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| SAR | 1.28 W/kg (head) 1.09 W/kg (body) |
| Price | About 160 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Battery (old) | Endurance rating 42h |