📱 Spesifikasi Lengkap HTC EVO Design 4G Kamera 5MP Baterai 1520mAh
💰 Estimasi Harga: About 140 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| HSDPA 2100 | |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, HSPA |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011, October. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 121.9 x 61 x 11.9 mm (4.80 x 2.40 x 0.47 in) |
| Weight | 147.4 g (5.19 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | LCD |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm 2 (~59.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~275 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich), Sense UI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.2 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiMAX 802.16 e, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| MP3/AAC+/WAV player MP4/H.264 player Organizer Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1520 mAh battery |
| Talk time | Up to 6 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.80 W/kg (head) 1.36 W/kg (body) |
| Price | About 140 EUR |