📱 Spesifikasi Lengkap HTC One V Kamera 5MP Baterai 1500mAh
💰 Estimasi Harga: About 130 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 120.3 x 59.7 x 9.2 mm (4.74 x 2.35 x 0.36 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm 2 (~54.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich), not upgradable to 4.1 (Jelly Bean), Sense UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (1GB user available), 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Beats Audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| DivX/XviD/MP4/H.264/WMV player MP3/eAAC+/WMA/WAV player Document editor Voice memo/dial Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Brown |
| SAR | 0.87 W/kg (head) 0.77 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.87 W/kg (head) |
| Price | About 130 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 1053:1 (nominal) / 1.685:1 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 66dB / Noise 65dB / Ring 67dB |
| Audio quality | Noise -81.7dB / Crosstalk -90.5dB |
| Battery (old) | Endurance rating 31h |