📱 Spesifikasi Lengkap HTC DROID Incredible 4G LTE Kamera 8MP Baterai 1700mAh
💰 Estimasi Harga: About 270 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| HSDPA 850 / 1900 | |
| 4G bands | 13 – Verizon |
| Speed | HSPA, LTE, EV-DO Rev. A 3.1 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, May. Released 2012, July |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 121.9 x 61 x 11.7 mm (4.80 x 2.40 x 0.46 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | S-LCD |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm 2 (~59.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~275 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich), Sense UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| DivX/XviD/MP4/H.264/WMV player MP3/eAAC+/WMA/WAV player Document viewer/editor Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Ion 1700 mAh battery |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 270 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Audio quality | Noise -83.0dB / Crosstalk -82.5dB |
| Battery (old) | Endurance rating 42h |