📱 Spesifikasi Lengkap Micromax X102 Kamera N/A Baterai N/A
💰 Estimasi Harga: About 20 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, Q2. Released 2012, May |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 117.8 x 49 x 14.9 mm (4.64 x 1.93 x 0.59 in) |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm 2 (~17.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes |
| Audio/video player Organizer | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 230 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.86 W/kg (head) 0.67 W/kg (body) |
| Price | About 20 EUR |