๐ฑ Spesifikasi Lengkap Motorola Moto G54 Kamera 50MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: โฌโ194.79
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2023, September 05 |
| Status | Available. Released 2023, September 05 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 161.6 x 73.8 x 8 mm (6.36 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| Build | Glass front, plastic back or silicone polymer back (eco leather), plastic frame |
| SIM | ยท Nano-SIM + eSIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water-repellent design | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm 2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 13, upgradable to Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) – International microSDXC (uses shared SIM slot) – China |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 4GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8 (wide), 0.61ยตm, PDAF, OIS 2 MP (macro) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.4, (wide), 1.0ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 15W wired Reverse wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Midnight blue, Indigo blue, Glacier blue, Mint green |
| Models | XT2343-1, XT2343-2 |
| Price | โฌโ194.79 |