📱 Spesifikasi Lengkap Oukitel OT8 Kamera 13MP Baterai 8800mAh
💰 Estimasi Harga: About 170 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 19, 20, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2024, January 06 |
| Status | Available. Released 2024, January |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 256.8 x 168.3 x 7.8 mm (10.11 x 6.63 x 0.31 in) |
| Weight | 515 g (1.14 lb) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Stylus support | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 350 nits |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm 2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~206 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.6 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 6GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06″, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide), 1/4.0″ |
| Features | HDR |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 8800 mAh |
| Charging | 18W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Gray, Green, Purple |
| Price | About 170 EUR |
| 🔹 EU LABEL | |
| Energy | Class E |
| Battery | 114:00h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class C (104 falls) |
| Repairability | Class B |