๐ฑ Spesifikasi Lengkap Motorola Moto G Power (2025) Kamera 50MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: $โ119.99
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 |
| 5G bands | 2, 5, 7, 12, 14, 25, 26, 29, 30, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2025, January 14 |
| Status | Available. Released 2025, February 06 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 166.6 x 77.1 x 8.7 mm (6.56 x 3.04 x 0.34 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), silicone polymer (eco leather) back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.8 inches, 112.0 cm 2 (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels (~385 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 15, up to 2 major Android upgrades |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.88″, 0.61ยตm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 119ห 13mm (ultrawide), 1.12ยตm, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.4, 24mm (wide), 1/3.0″, 1.0ยตm |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| ๐น BATTERY | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 30W wired 15W wireless |
| ๐น MISC | |
| Colors | Slate Gray, Leaf Green |
| Models | XT2515-1 |
| Price | $โ119.99 |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 440530 (v10) GeekBench: 2090 (v6) 3DMark: 383 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1358:1 contrast ratio, 993 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -22.3 LUFS (Excellent) |
| Battery | Active use score 11:56h |